Alica - Príbeh Pacientky s Osteoporózou | Krehké Kosti  

Alica, 74 rokov
“V tej chvíli, ako ma lekár oboznámil s rizikom na základe výsledkov testu, najviac som sa obávala, že budem odkázaná na druhých.”
Čítať celý príbeh

Ako sa to začalo
Pred rokmi ma dcéra prehovorila, aby som sa s lekárom porozprávala o možných nežiaducich účinkoch kortikoidov, ktoré dlhodobo užívam, pretože mám reumatoidnú artritídu. Na jej radu som si urobila aj online test na www.krehkekosti.sk, aby som zistila, či mi nehrozí riziko osteoporózy.
Dlhodobé užívanie kortikoidov je jedným z rizikových faktorov osteoporózy. Preto som lekára požiadala, aby vyhodnotil test, ktorý som si urobila doma a zároveň o denzitometrické vyšetrenie, ktoré by mohlo potvrdiť alebo vyvrátiť moje obavy z možnej diagnózy.
Ako sa mi zmenil život
Osteoporóza sa u mňa potvrdila, tak som začala s liečbou. Stále som však mala pocit, že potrebné lieky nestačia a mala by som pre svoje zdravie urobiť viac.
Dcéra na mňa naliehala, že sa musím začať stravovať zdravšie a dopriať si dostatok pohybu. Tiež mi poradila, čo všetko sa mám spýtať lekára počas ďalšej pravidelnej kontroly.
Dnes chodím každý týždeň plávať, pretože plávanie zvyšuje svalovú hmotu a zlepšuje svalovú koordináciu. Po plávaní si doprajem saunu.
Na kratšie vzdialenosti, napríklad na menšie nákupy, chodím radšej peši ako autom. Upravila som si aj stravu, dnes jem zdravšie.
Ako mi to pomohlo
Možno to bude znieť čudne, ale to, že mi diagnostikovali osteoporózu, mi vlastne pomohlo. Začala som sa konečne o seba viac starať a život si viac užívam.
Pokračujem v liečbe, užívam špeciálne lieky spolu s vitamínmi, hýbem sa, pravidelne cvičím, snažím sa stravovať zdravo.

Ako sa dnes cítim
Čo viac by som mohla urobiť pre svoje zdravie?
Na jednej strane cítim, že mám ochorenie pod kontrolou, nakoľko si uvedomujem všetky riziká s ním súvisiace. Na druhej strane sú tu však isté obavy z toho, čo by sa stalo, ak by som spadla alebo mala iný úraz a niečo si zlomila. Nerada by som bola odkázaná na pomoc iných.

1 - minútový test

Aké sú vaše šance? Hrozí vám osteoporóza?

Jednoduchý a rýchly test, na základe ktorého sa dozviete, či vám hrozí riziko osteoporózy. Výsledky si môžete vytlačiť a prediskutovať s vašim lekárom.
Otestujte sa!
Príbehy pacientov

Čítať viac príbehov

Helen

Helena, 70 rokov:

“Musím myslieť predovšetkým na seba, aby som sa mohla venovať svojim blízkym.”

Sarah

Sára, 70 rokov:

“Aj v mojom veku sa cítim plná energie a snažím sa viesť aktívny život!”

Paul

Pavol, 77 rokov:

“Moje kosti sú síce staré, ale v srdci ostávam stále mladý!”

Doris

Dora, 79 rokov:

“Musím byť v pravidelnom pohybe, ak chcem udržať krok s mojimi vnúčatami.”

Jane

Jana, 70 rokov:

“Som rada, že som dala na radu priateľov a otestovala som sa. Zmenilo mi to život k lepšiemu!”

Alice

Alica, 74 rokov:

“Vždy mi záležalo na druhých. Nechcem však byť teraz nikomu na príťaž.”