Osteoporóza: Keď sú kosti pórovité a nestabilné
Osteoporóza je chronické ochorenie metabolizmu kostí, pri ktorom sa obsah kostnej hmoty, jeho hustota redukuje a štruktúra kostí je
narušená.
1 To vedie k oslabeniu kostí a zvyšuje riziko zlomenín.
2
Najčastejšie sú postihnuté 3 miesta - kosti predlaktia (zápästie), stavce a krčok stehennej kosti.
3 Osteoporóza sa nedá vyliečiť, ale pomocou je liečby možno:
- znížiť riziko zlomenín
- zmierniť bolestivosť
- zachovať alebo zlepšiť - pohyblivosť a kvalitu života
Liečba osteoporózy musí byť dlhodobá pod dohľadom odborného lekára.
Štrukturálne zmeny spôsobené osteoporózou
Väčšina ľudí neverí, že by mohli utrpieť zlomeninu v dôsledku osteoporózy. Odhaduje sa, že približne jedna z troch žien a jeden z piatich mužov nad 70 rokov sú ohrození osteoporotickou zlomeninou.2,4 Ochorenie sa dlhodobo nijako neprejavuje, zvyčajne sa diagnostikuje až v pokročilom štádiu. V prípade akéhokoľvek podozrenia na osteoporózu vyhľadajte lekára čo najskôr.
Čo je osteoporóza – rozdelenie na primárnu a sekundárnu formu
V závislosti od príčiny ochorenia, lekár rozlišuje medzi dvoma typmi osteoporózy:
- Primárna osteoporóza:
Ak neexistuje žiadna priamo identifikovateľná príčina ochorenia, označujeme túto osteoporózu ako primárnu (tiež idiopatická osteoporóza). Medzi známe faktory napríklad patrí vyšší vek alebo pohlavie, ale tie nevyhnutne nemusia viesť k osteoporóze. Primárna osteoporóza, ktorá sa vyskytuje v 90 % všetkých prípadov, sa taktiež rozdeľuje na 2 typy:
Typ 1- postmenopauzálna osteoporóza, ku ktorej dochádza u mnohých žien po menopauze.
Typ 2- geriatrická osteoporóza alebo starecká osteoporóza, postihuje starších ľudí nad 70 rokov.
- Sekundárna osteoporóza:
Zvýšený úbytok kostnej hmoty je dôsledkom alebo sprievodným symptómom iného ochorenia, napríklad cukrovky alebo nadmernej činnosti štítnej žľazy (hypertyreóza). Avšak, môže byť spôsobený aj užívaním určitých liekov, ako napríklad glukokortikoidov. Pokiaľ sa zistí príčina , resp. ochorenie, ktoré vyvoláva osteoporózu, liečba sa potom zameriava na túto príčinu.
Osteoporóza nemôže byť klasifikovaná iba na základe príčíny ochorenia, ako referenčná hodnota pre klasifikáciu sa môže použiť aj závažnosť ochorenia: Tu lekár rozlišuje medzi osteopéniou (predbežné štádium osteoporózy) a zjavnou (so zlomeninou), ťažkou osteoporózou. Viac o tom v texte o druhoch osteoporózy.
Medzi rizikové faktory osteoporózy patria:
VEK – k ubúdaniu kostnej hmoty a k narušeniu štruktúry kosti dochádza v priebehu starnutia u každého človeka, čo je príčinou tzv. senilnej osteoporózy.
MENOPAUZA - menopauzu - zánik menštruácie po prechode spôsobuje ukončenie tvorby ženských pohlavných hormónov, hlavne estrogénov v ováriách (vaječníkoch). Asi u tretiny žien sa potom vyvinie tzv. postmenopauzálna osteoporóza.
GENETICKÉ FAKTORY- množstvo kostnej hmoty je asi na 60% dané geneticky, preto je významným rizikovým faktorom prítomnosť osteoporotických zlomenín u matiek, čo má za následok vysoké riziko osteoporózy u dcér.
VZRAST - nepriamo súvisí s genetickými faktormi. Zvlášť rizikový typ je nízka, chudá, štíhla blondína. Naopak obezita je z tohoto pohľadu ochranný faktor! Obézne ženy zriedka trpia na osteoporózu.
Významná strata telesnej výšky vo vyššom veku tiež patrí medzi faktory, ktoré si treba všímať.
ŽIVOTNÝ ŠTÝL - výživa, návykové činnosti a mobilita
Z VÝŽIVOVÝCH FAKTOROV A NÁVYKOVÝCH ČINNOSTÍ SÚ TO HLAVNE:
nedostatočný prívod vápnika, horčíka, vitamínu D a stopových prvkov,
nadmerný prívod fosforu, sodíka a živočíšnych bielkovín,
nadmerná konzumácia alkoholu a fajčenie,
nadmerná konzumácia kofeínu
NEDOSTATOK POHYBU a nadmerné pohodlie vo vzťahu k fyzickej aktivite, ktoré obrazne povedané nenúti kosti, aby boli dostatočne pevné. Ďalšou skupinou ohrozených sú osoby so zníženou pohyblivosťou, najmä osoby pripútané na lôžku ako dlhodobo chorí, či po mozgových príhodách.
PREDČASNÁ MENOPAUZA - u žien sú hlavnými rizikových faktormi:
predčasná menopauza (pred 45. rokom),
neskorý začiatok menštruácie v detstve,
dlhšie trvajúce vynechanie menštruácie,
viacnásobné a dlhšie trvajúce dojčenie,
ohrozené sú aj ženy, ktoré nerodili
Osteoporóza býva aj dôsledkom iných ochorení, a to hlavne endokrinologických (poruchy prištítnych teliesok, štítnej žľazy, nadobličiek, pohlavných žliaz, diabetes I. typu), nefrologické (porucha funkcie obličiek), gastroenterologické (ochorenia žalúdka, čriev, pečene a žlčníka), chronické zápalové choroby (reumatoidná artritída, ankylozujúca spondylitída, chronická obštrukčná choroba pľúc), stavy po transplantáciách.
Osteoporózu môžu vyvolať aj niektoré lieky ako napríklad lieky na úpravu krvnej zrážanlivosti, chemoterapia pri onkologických ochoreniach, lieky proti kŕčom a pod.
Liečba osteoporózy
Základom liečby osteoporózy je nielen pravidelný pohyb, ale i zdravá a vyvážená strava, bohatá na vitamín D a vápnik. Nedostatok vápnika a vitamínu D možno dopĺňať doplnkami výživy s ich obsahom.
Na liečbu sa používajú dva typy liekov. Jeden je určený na potláčanie odbúravania kostnej hmoty a zníženia rizika zlomerniny. Druhou skupinou sú lieky, ktoré podporujú novotvorbu kostí.
Samotnú liečbu osteoporózy musí viesť a kontrolovať odborný lekár.