Vplyv Vitamínu D na Zdravie Kostí a Osteoporózu | Krehké Kosti

OSTEOPORÓZA
A VÝŽIVA - VITAMÍN D

VITAMÍN D PRE ZDRAVÉ KOSTI

Hormón známy aj ako „vitamín slnka“. Vitamín D pomáha telu absorbovať vápnik. Bez vitamínu D telo odbúrava vápnik z kostí, a tým ich oslabuje.


Absorpcia vápnika a vitamínu D:
85 %
maximálne množstvo absorbovaného vápnika s dodatočným vitamínom D
15 %
maximálne množstvo absorbovaného vápnika bez vitamínu D

POZITÍVNE ÚČINKY VITAMÍNU D

Vitamín D optimalizuje vstrebávanie a využitie vápnika v tele. V kosti povzbudzuje jej premenu a prestavbu. Sekundárne vitamín D zvyšuje aj vstrebávanie fosforu v čreve, čím sa zlepšuje ukladanie vápnika do kostí. Takto sa okrem vápnika využije aj fosfor, ktorý je pre tvorbu kostí rovnako dôležitý.
Za normálnych okolností sa vitamín D tvorí v koži pôsobením ultrafialového žiarenia a odtiaľ sa transportuje krvou do celého tela. Účinným sa vitamín D stáva až premenou v pečeni a v obličkách vo forme metabolitov, ako sú kalcidiol a kalcitriol. Vo väčšine prípadov tvorba vitamínu D v koži pokrýva potreby organizmu. Udáva sa, že na to stačí hodinový pobyt vonku (nie je nevyhnutné opaľovanie celého tela) a vyvážený príjem potravín. Vitamín D sa vo zvýšenej miere nachádza v morských rybách a vajciach, ale obsahuje ho napríklad aj kakao či smotana.
Pri nedostatku vitamínu D v strave je nutné ho dopĺňať v liekovej forme.

Odporúčaná suplementácia vitamínu D je 800 — 1 000 IU denne.

Vitamín D si väčšina ľudí spája s problematikou osteoporózy, keďže jeho príjem je potrebný na vstrebávanie a využitie vápnika, a tým na správnu stavbu kostí. Málo sa však vie o jeho významnom vplyve na imunitný systém, neuromuskulárne funkcie a jeho schopnosti chrániť pred rozvojom zápalov, infekcií, nádorových ochorení a v zimných mesiacoch aj pred prechladnutím a chrípkou.

SILNÉ KOSTI A ZDRAVÉ ZUBY
Kliknutím sem sa dozviete viac o silných kostiach a zdravých zuboch.

Dôležitosť vitamínu D v metabolizme vápnika a teda v prevencii osteoporózy je nespochybniteľná. Jeho pôsobenie v ľudskom tele je veľmi komplexné, ovplyvňuje hlavne metabolizmus vápnika a fosforu, podporuje vstrebávanie vápnika z čreva a spolu s hormónom prištítnych teliesok (parathormónom) aj resorpciu vápnika z kostí. Okrem známych účinkov na hustotu kostí a zdravie chrupu má aj ďalšie pozitívne účinky. Vitamín D sa tiež odporúča dopĺňať počas tehotenstva, pretože zaisťuje správny vývoj kostry plodu a zabraňuje nízkej pôrodnej hmotnosti. Môžeme teda povedať, že vitamín D je nevyhnutný pre vývoj, rast a udržanie celkového telesného zdravia od začiatku fetálneho vývoja až po koniec života.

ZNIŽUJE RIZIKO DIABETU A REDUKUJE HMOTNOSŤ
Kliknutím sem zistíte, ako vitamín D znižuje riziko cukrovky a znižuje hmotnosť.

Nízke hladiny vitamínu D sú častým problémom ľudí s diabetom na celom svete. Stabilnáhladina vitamínu D môže zlepšiť sekréciu inzulínu a v dôsledku toho zvýšiť citlivosťna inzulín najmä u ľudí s novodiagnostikovaným diabetom 2. typu alebo u ľudís vysokým rizikom diabetu. Vitamín D je zároveň prospešný pre beta bunky pankreasu, ktoré produkujú inzulín.
Vitamín D zabraňuje ukladaniu tukových buniek v tele. Vitamín D podporuje produkciu serotonínu, ktorý všetci poznáme ako hormón šťastia, a pomáha v boji proti nadváhe. Keď sme v dobrej nálade, je oveľa menej pravdepodobné „vyjedanie chladničky“. Nedostatok vitamínu D narúša aj produkciu leptínu, čo ovplyvňuje obvod nášho pásu. Úlohou leptínu je informovať náš nervový systém o množstve tukového tkaniva a tak regulovať našu chuť do jedla a sýtosť. Vedci zároveň potvrdili vzťah medzi vyššou hladinou vitamínu D a vyššou produkciou testosterónu, ktorý je rovnako ako samotný vitamín D dôležitým spúšťačom chudnutia.

PODPORA IMUNITNÉHO SYSTÉMU
Kliknutím sem zistíte, ako vitamín D podporuje imunitný systém.

Vitamín D posilňuje imunitný systém a hlavne aktivuje vrodenú imunitu. Pomáha ľudskému telu vyrovnať sa s chorobami počas chladného počasia. Výskumy potvrdili jeho ochranný účinok proti chrípke u ľudí trpiacich rôznymi ochoreniami spojenými so zníženou imunitou.
Ďalšie epidemiologické štúdie potvrdili vzťah medzi nedostatkom vitamínu D a respiračnými ochoreniami. Jeho nedostatok preukázal zníženie kapacity pľúc u astmatických detí. V japonskej štúdii vedci zistili, že ľudia s vysokými hladinami vitamínu D mali o 20 % nižšie riziko vzniku rakoviny. Vitamín D je prostredníctvom svojich receptorov schopný regulovať rast zhubných buniek a tak pôsobiť antikarcinogénne.

POTRAVINY, KTORÉ SÚ VHODNÝM
ZDROJOM VITAMÍNU D

Lososové rybie mäso

Ryby

Ryby v oleji, „tučné“ ryby (napríklad losos a makrela), sú najlepším prírodným zdrojom vitamínu D. Pokúste sa ich zahrnúť raz alebo dvakrát týždenne do jedálnička.

Vajcia

Vajcia tiež obsahujú malé množstvo vitamínu D. Ale pamätajte si, že sa neodporúča konzumovať viac ako 7 vajec týždenne, alebo maximálne 5 v prípade zvýšenej hladiny cholesterolu.
Vajcia
Mlieko a pomarančový džús

Potraviny obohatené o vitamín D

Vitamín D sa tiež pridáva do niektorých potravín vrátane mlieka, mliečnych výrobkov, pomarančového džúsu, sójového mlieka a obohatených obilnín. Informácie o zložení nájdete na obale príslušných potravín.

Výživové doplnky

Ak nemáte dostatočný príjem vitamínu D alebo trávite veľa času v interiéri, je potrebné užívanie vitamínu D vo forme výživových doplnkov. Poraďte sa so svojím lekárom.
Doplnky vitamínu D

AKO DOPLNIŤ VITAMÍN D?

Odborníci na celom svete varujú pred epidémiou nedostatku vitamínu D. Ale ako ho doplniť správne a v dostatočnom množstve? Aby ste našli odpoveď, je potrebné si ujasniť jeden dôležitý fakt a to, že sú dve rozličné formy vitamínu D, pričom jedna je pre nás menej účinná ako tá druhá. Hovoríme o vitamínoch D2 a D3. Vitamín D2 sa nachádza v rastlinách, zatiaľ čo vitamín D3 je tvorený kožou pri dostatku slnečného žiarenia. Vitamín D3 je dôležitejší pre ľudské zdravie. Optimálny príjem tohto vitamínu pre dospelého človeka je v rozmedzí 800 až 1000 medzinárodných jednotiek (IU) za deň.

OPAĽOVANIE
Kliknite sem a zistite viac o vitamíne D a opaľovaní.

Vitamín D sa ľudovo nazýva „vitamín slnka“. Keď je vaša koža vystavená ultrafialovému slnečnému žiareniu, z cholesterolu pod ňou je produkovaný vitamín D3. Vystavenie sa slnečnému žiareniu trikrát týždenne v lete zabezpečí dostatočné množstvo vitamínu D3 u dospelého človeka.
Samozrejme, s opaľovaním to netreba preháňať a nesmieme zabúdať na používanie opaľovacích krémov. Opaľovacie krémy sú určené na odfiltrovanie väčšiny ultrafialových slnečných lúčov, pretože UV žiarenie je hlavnou príčinou úpalu a môže viesť k rakovine kože. Štúdie vyvrátili tvrdenia, že použitie opaľovacích krémov blokuje tvorbu vitamínu D3.

KONZUMUJTE VHODNÉ POTRAVINY
Kliknite sem a zistite viac o vhodných potravinách obsahujúcich vitamín D.

Počas zimných mesiacov môže správny výber potravín pomôcť zabrániť nedostatku vitamínu D3. Rastlinné zdroje, najmä sušené huby vám zabezpečia vitamín D2. Na druhej strane, vybrané živočíšne potraviny nám poskytujú účinnejší vitamín D3.
Vitamín D3 je rozpustný v tukoch, takže sa prirodzene vyskytuje v potravinách, ktoré sú bohaté na tuky. Nemusíte sa obávať ani tepelného spracovania, pretože vitamín D je tepelne odolný. Medzi najvhodnejšie zdroje vitamínu D3 patria:
Ikona Ryby
Ryby: losos, sleď, morské plody alebo rybacia pečeň. Mäso týchto rýb je mastnejšie a okrem omega-3 mastných kyselín je tiež bohaté na vitamín D3. 100 g lososa môže obsahovať od 361 do 685 IU vitamínu D. Ak však v obchode nájdete divého lososa, určite mu dajte prednosť (1 500 IU na 100 g). Ešte viac vitamínu D3 sa nachádza v treščej pečeni, a to až 10 000 IU na 100 g. Všetko, čo musíte urobiť, je dať si jednu čajovú lyžičku oleja z tresčej pečene a zabezpečíte si príjem 450 IU vitamínu D3.
Ikona Žĺtok
Vajcový žĺtok: vajcový bielok obsahuje iba bielkoviny, žltá hmota, ktorú obaľuje, je plná zdravých tukov, vitamínov a minerálov. Zatiaľ čo vajcový žĺtok kurčiat z klietkového chovu obsahuje 18 — 39 IU vitamínu D, žĺtok kurčiat z voľného chovu ho obsahuje až trikrát viac.
Ikona Balíček mlieka a syra
Mliečne výrobky: mlieko, syr, jogurt. 100 gramov (cca 1 dcl) kravského mlieka môže obsahovať od 0,3 do 54 IU vitamínu D. Množstvo vitamínu D je ovplyvnené množstvom tuku v mlieku, ako aj pôvodom a stravou, ktorú krava prijímala. Syr ementál je tiež bohatý na vitamín D, obsahuje 120 IU na 100 gramov.

CHRÁŇTE SA PRED NEDOSTATKOM VITAMÍNU D
Kliknite sem a zistite, ako sa chrániť pred nedostatkom vitamínu D.

Vitamín D je prirodzenou súčasťou tela, a preto je jeho užívanie bezpečné v každom veku, aj počas tehotenstva a dojčenia. Vitamín D podporuje vstrebávanie vápnika v čreve a udržiava primeranú koncentráciu vápnika a fosforu na dosiahnutie normálnej mineralizácie kostí. Jeho nedostatok sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Medzi hlavné príznaky patrí:
Ikona bolesti hlavy
bolesť hlavy
Ikona únavy
únava
Ikona depresívnych stavov
depresívne stavy
Ikona bolesti kostí a kĺbov
bolesť kostí a kĺbov
oslabená imunitasystémová ikona
oslabený imunitný
systém

VITAMÍN D A STRAVA PODROBNEJŠIE
Kliknite sem a zistite viac o diéte s vitamínom D v detailoch.

Vitamín D nie je nazývaný „vitamín slnka“ náhodou. V závislosti od kvality a množstva slnečného žiarenia v oblasti, v ktorej žijete, si vaše telo dokáže vyprodukovať dostatok vitamínu D jednoducho tak, že strávite 10 minút vonku. Nanešťastie, dnes trávime čoraz viac času v interiéri.
Užívanie vitamínu D sa dôrazne odporúča najmä u ľudí starších ako 60 rokov. Vedecký výskum preukázal, že dostatočný príjem vitamínu D u seniorov znižuje riziko pádov a následných zlomenín. Ak si nie ste istý, či užívate dostatok vitamínu D, poraďte sa so svojím lekárom.