Dora pribeh

Dora, 79 rokov:

„Trápilo ma, že si nebudem môcť naplno užiť čas strávený s vnúčatami.“

Čítať celý príbeh

Ako sa to začalo

Žijeme veľmi rýchly a hektický život. Vždy si však treba nájsť čas a urobiť niečo pre svoje zdravie. Ja sa snažím pravidelne absolvovať lekárske prehliadky, pretože čím skôr sa zachytí nejaké ochorenie, tým vyššia je nádej na úplné vyliečenie. Pred rokmi ma zmohla náhla bolesť chrbta. Ak moje vnúčatá niečo zaujíma, informácie hľadajú automaticky na internete. Tak som sadla za počítač aj ja. Všetky zistenia nasvedčovali tomu, že moja bolesť chrbta by mohla súvisieť so zlomeným stavcom. Urýchlene som navštívila lekára. Röntgen naozaj potvrdil zlomeninu stavca. Následne som absolvovala denzitometriu, ktorá odhalila osteoporózu.

Ako sa mi zmenil život

K lekárskym výsledkom som bola dosť skeptická. Veď kto by veril, že ho bolí chrbát kvôli zlomenému stavcu? Cítila som sa bezmocná a smutná. Nedokázala som si ani predstaviť, ako táto situácia ovplyvní celú moju rodinu. Budem im kvôli chorobe na príťaž? Budem sa môcť naplno venovať vnúčatám? Dokážem sa s touto záťažou vyrovnať? Nestane sa zo mňa zraniteľná, zhrbená starenka, ktorá si neustále musí dávať pozor pri chôdzi, aby nespadla?
Akokoľvek to bolo pre mňa ťažké, rozhodla som sa uchopiť situáciu pevne do svojich rúk a bola som odhodlaná čeliť naplno následkom mojej choroby.
Začala som o seba viac dbať. Lekár navrhol liečebný postup a ja poctivo dodržiavam jeho pokyny. Denne jem päťkrát ovocie a zeleninu, užívam vitamíny a každú nedeľu sa teším na dlhé prechádzky s mojimi priateľmi. Chôdza a intenzívne prechádzky sú pre mňa vhodným prostriedkom, aby mi zosilneli kosti.

Ako mi to pomohlo

Začnite sa o seba viac starať
Nebolo treba veľa, stačilo zmeniť niektoré svoje návyky, upraviť životosprávu a dnes vediem aktívny život, ktorý prospieva môjmu zdraviu.

Ako sa dnes cítim

Som vyrovnaná a šťastná, lekár ma pochválil a vyjadril svoje presvedčenie, že ak budem takto pokračovať, ešte dlho udržím krok so svojimi vnúčatami, ktoré pre mňa veľa znamenajú.

Sprievodca cvičeniami

Pravidelnou fyzickou aktivitou k pocitu nezávislosti

Pohyb pomáha. Existuje 101 spôsobov ako sa udržať v pravidelnom pohybe. Nájdite si to správne cvičenie, ktoré vám bude najviac vyhovovať.
Hýbte sa!
Príbehy pacientov

Čítať viac príbehov

Helena sa stará o svoje rastliny v záhrade

Helena, 70 rokov:

„Musím myslieť predovšetkým na seba, aby som sa mohla venovať svojim blízkym.“

Sára s rukou v sádre

Sára, 70 rokov:

„Aj v mojom veku sa cítim plná energie a snažím sa viesť aktívny život!“

Pavol stojí pri bicykli

Pavol, 77 rokov:

„Moje kosti sú síce staré, ale v srdci ostávam stále mladý!“

Dora sa rozpráva s vnukom

Dora, 79 rokov:

„Musím byť v pravidelnom pohybe, ak chcem udržať krok s mojimi vnúčatami.“

Jane

Jana, 70 rokov:

„Som rada, že som dala na radu priateľov a otestovala som sa. Zmenilo mi to život k lepšiemu!“

Alice

Alica, 74 rokov:

„Vždy mi záležalo na druhých. Nechcem však byť teraz nikomu na príťaž.“