Jana pribeh

Jana, 70 rokov:

„Vždy ma zaujímala genéza mojich príbuzných, zvlášť ich zdravotné problémy. Keď som sa dočítala, že veľkú úlohu v rozvoji osteoporózy zohráva genetika, začala som pátrať ešte dôkladnejšie.“

Čítať celý príbeh

Ako sa to začalo

Problematika osteoporózy mi nikdy nebola ľahostajná.
Mojej mame diagnostikovali osteoporózu, keď mala 60 rokov a babička z otcovej strany mala zase tzv. vdovský hrb, deformovanú hrudnú chrbticu, kvôli ktorej sa výrazne hrbila. Preto som vždy bola na pozore pred týmto ochorením. Napriek reálnej hrozbe som však dúfala, že osteoporózou nebudem raz trpieť aj ja. Pri jednej bežnej preventívnej prehliadke mi môj lekár odporučil vyšetrenie u osteológa a denzitometriu – vyšetrenie na úbytok kostnej hmoty.
Samotné meranie hustoty kostí je nenáročné, trvá niekoľko minút. Je to neinvazívne vyšetrenie, úplne bezbolestné, len pri ňom ležíte. Výsledky máte rýchlo k dispozícii.

Ako sa mi zmenil život

Keď mi lekár oznámil, že mám osteoporózu, zostala som dosť zaskočená. Začala som rozmýšľať nad tým, ako táto choroba zasiahne do môjho života, čo všetko sa zmení.
Priznám sa, nikdy som neviedla obzvlášť zdravý štýl života, nemala som na to dostatočnú motiváciu. Nebavilo ma variť si sama pre seba, dávala som prednosť polotovarom, s prípravou ktorých nie sú starosti. Všade som sa vozila autom aj za cenu toho, že nájsť parkovacie miesto mi niekedy zabralo viac času, ako keby som išla peši.
Okrem liekov mi lekár odporučil aj výrazne zmeniť životosprávu. Musela som zmeniť stravovacie návyky, začala som jesť veľa ovocia a zeleniny, užívam doplnky výživy s obsahom vitamínu D, a vápnika by som tak mala zabezpečený dostatočný príjem látok potrebných na výživu kostí. Fyzickej aktivite som nikdy nejako zvlášť neholdovala. Musela som sa však začať viac hýbať, teraz pravidelne cvičím a nie je to také hrozné, ako som sa vždy obávala. Venujem sa cvičeniu Tai Chi, pod vedením skúseného inštruktora navštevujem kurzy každý týždeň. Až som prekvapená, ako ma to baví. Zopár vhodných cvikov som si našla aj na stránke www.krehkekosti.sk.
Celej mojej rodine som odporučila urobiť si test, aby zistili, či aj u nich je riziko rozvoja osteoporózy.

Ako mi to pomohlo

Stravujem sa zdravšie, snažím sa, aby moja strava bola vyvážená. Dokonca som viac spoločenská, pozývam si priateľov domov a varím pre nich veľa zdravého jedla. Zvyšné jedlo odložím do mrazničky a tak mám čo jesť aj keď som doma sama.

Ako sa dnes cítim

Po tom, ako mi bola diagnostikovaná osteoporóza, som musela radikálne zmeniť životný štýl, prekonala som svoju pohodlnosť, vďaka čomu sa dnes cítim oveľa zdravšie.

Osteoporóza

Čo ďalej?

Teraz, keď už ste sa rozhodli, že navštívite lekára, premyslite si, čo sa chcete vášho lekára spýtať. Čo sa následne vo vašom živote zmení?
Zistiť viac
Príbehy pacientov

Prečítajte si viac príbehov

Helena sa stará o svoje rastliny v záhrade

Helena, 70 rokov:

„Musím myslieť predovšetkým na seba, aby som sa mohla venovať svojim blízkym.“

Sára s rukou v sádre

Sára, 70 rokov:

„Aj v mojom veku sa cítim plná energie a snažím sa viesť aktívny život!“

Pavol stojí pri bicykli

Pavol, 77 rokov:

„Moje kosti sú síce staré, ale v srdci ostávam stále mladý!“

Dora sa rozpráva s vnukom

Dora, 79 rokov:

„Musím byť v pravidelnom pohybe, ak chcem udržať krok s mojimi vnúčatami.“

Jane

Jana, 70 rokov:

„Som rada, že som dala na radu priateľov a otestovala som sa. Zmenilo mi to život k lepšiemu!“

Alice

Alica, 74 rokov:

„Vždy mi záležalo na druhých. Nechcem však byť teraz nikomu na príťaž.“