Maria pribeh

Mária, 70 rokov:

„Počas návštevy mi lekár zmeral výšku a oznámil, že som o 5 cm nižšia. Po prvotnom šoku som si pomyslela, že to tie “stratené centimetre” môžu za to, prečo už doma nedosiahnem na najvyššie police ako kedysi.“

Čítať celý príbeh

Ako sa to začalo

Bola som na pravidelnej prehliadke u môjho lekára. Zistil, že moja telesná výška klesla o 5 cm. Nemohla som tomu uveriť.
Pravdou je, že v posledných rokoch ma pobolieval chrbát. Nezvyknem sa však sťažovať. Sama sebe som sa zdala nižšia. V kuchyni som už nedosiahla na najvyššiu poličku. Kedysi mi to nerobilo problém.
Lekár vyslovil podozrenie na osteoporózu. Aby si overil svoje podozrenie, poslal ma na röntgenologické vyšetrenie, denzitometriu a nutné boli samozrejme aj laboratórne vyšetrenia. Rtg snímok potvrdil dávnejšiu zlomeninu stavca, ktorá bola s najväčšou pravdepodobnosťou príčinou mojich bolestí chrbta a denzitometria len potvrdila diagnózu – osteoporóza.

Ako sa mi zmenil život

Nepopieram, diagnózou som bola zaskočená. Ale donútilo ma to zamyslieť sa nad doterajším spôsobom života a musím priznať, že som svoje zdravie dosť zanedbávala.
Začala som s liečbou a dôsledne som dodržiavala pokyny lekára. Do svojho jedálnička som zaradila viac ovocia a zeleniny, stravu som musela doplniť o prípravky s obsahom vápnika a vitamínu D. Začala som cvičiť, mnohé vhodné cviky som našla na webovej stránke www.krehkekosti.sk. Neuveriteľné, ale dala som sa aj na cvičenie s činkami!
V domácnosti som si zvykla používať dvojitý rebrík, aby som dosiahla aj na najvyššie regály a police.

Ako mi to pomohlo

Som odhodlaná byť fyzicky viac aktívnejšia, pretože mi to dáva pocit nezávislosti. To je to najmenej, čo môžem urobiť pre svoje zdravie, najmä ak viem, že mi hrozia aj zlomeniny kostí v dôsledku mojej diagnózy.

Ako sa dnes cítim

Nebudem klamať, chrbát ma bolí stále, ale intenzita bolesti je omnoho menšia ako kedysi. Osvojila som si správne pohybové návyky a pravidelne posilňujem chrbtové svalstvo. Viem, že je to nevyhnutné, ak chcem predísť osteoporotickej zlomenine stavcov, ktorá mi hrozí.

Odporúčania pre správnu výživu

Jedzte zdravo, budete zdraví

To, ako sa stravujete alebo nestravujete, môže vplývať na to, ako sa cítite a na celkový zdravotný stav vôbec. Poradíme vám, čo jesť (a akým potravinám sa vyhýbať), aby ste svoje ochorenie dostali pod kontrolu a aká má byť životospráva v rámci prevencie osteoporózy.
Viac informácií
Príbehy pacientov

Čítať viac príbehov

Helena sa stará o svoje rastliny v záhrade

Helena, 70 rokov:

„Musím myslieť predovšetkým na seba, aby som sa mohla venovať svojim blízkym.“

Sára s rukou v sádre

Sára, 70 rokov:

„Aj v mojom veku sa cítim plná energie a snažím sa viesť aktívny život!“

Pavol stojí pri bicykli

Pavol, 77 rokov:

„Moje kosti sú síce staré, ale v srdci ostávam stále mladý!“

Dora sa rozpráva s vnukom

Dora, 79 rokov:

„Musím byť v pravidelnom pohybe, ak chcem udržať krok s mojimi vnúčatami.“

Jane

Jana, 70 rokov:

„Som rada, že som dala na radu priateľov a otestovala som sa. Zmenilo mi to život k lepšiemu!“

Alice

Alica, 74 rokov:

„Vždy mi záležalo na druhých. Nechcem však byť teraz nikomu na príťaž.“