Pavol pribeh

Pavol, 77 rokov:

„Počul som, že vo vyššom veku aj malé zranenia a úrazy môžu mať dramatické následky. Tak som začal konať.“

Čítať celý príbeh

Ako sa to začalo

U mňa sa to začalo pádom z bicykla. Zdanlivo nič vážne, neškodné, no v nemocnici zistili, že mám zlomené zápästie. Rok na to som skončil so zlomeninou členka po nešťastnom páde z menšej výšky na rebríku. Po absolvovaní röntgenu ma rádiológ poslal aj na denzitometriu, aby mi zmerali hustotu kostí. Výsledok bol jednoznačný: diagnostikovali mi osteoporózu.
Nepatrím medzi typicky rizikových pacientov so sklonom k rozvoju osteoporózy. Nefajčím, alkohol konzumujem s mierou, u nás v rodine sa nikdy nevyskytla osteoporóza a som predsa muž.
Myslel som si, že osteoporóza je ochorenie, ktoré sa týka iba žien vo vyššom veku. Ale nie je tomu tak. V skutočnosti postihuje asi každú tretiu ženu a ohrozený je aj každý piaty muž vo veku nad 70 rokov.1, 2

Ako sa mi zmenil život

Aj keď ste už dôchodca a máte osteoporózu, netreba klesať na duchu. Predsavzal som si, že budem opatrnejší a budem sa vyhýbať akémukoľvek, aj malému úrazu, aby som tak predišiel riziku ďalšej zlomeniny.
Svoj starý pretekársky bicykel som vymenil za nový, aby som mohol spolu s priateľmi podnikať množstvo relaxačných výletov na bicykli. Začal som cvičiť podľa odporúčaní na stránke www.krehkekosti.sk.
Ešte pred návštevou lekára som si naštudoval, aké sú možnosti liečby. Na stránke www.krehkekosti.sk som našiel užitočné rady, čo sa treba lekára spýtať. Lekár ma upozornil, že v mojom prípade bude liečba dlhodobá, ale ak ju budem dodržiavať, úspešne dokážem zabrániť alebo oddialiť vznik ďalšej zlomeniny.

Ako mi to pomohlo

Odkedy mi lekári diagnostikovali osteoporózu, už neprepínam svoje sily, viac si uvedomujem svoje limity, som opatrnejší, ale nebráni mi to v tom, aby som pokračoval vo svojich aktivitách. Stále robím to, čo ma baví.

Ako sa dnes cítim

Ako sa dnes cítim?
Trávim čas so svojimi starými priateľmi a teším sa z toho, že mám aj veľa nových. Užívam si život so všetkým, čo prináša. Dávam na seba väčší pozor, aby som sa vyhol akémukoľvek ďalšiemu pádu a som obozretnejší vo všetkom, čo robím.

Sprievodca cvičeniami

Pravidelnou fyzickou aktivitou k pocitu nezávislosti

Pohyb pomáha. Existuje 101 spôsobov ako sa udržať v pravidelnom pohybe. Nájdite si to správne cvičenie, ktoré vám bude najviac vyhovovať.
Hýbte sa!
Príbehy pacientov

Čítať viac príbehov

Dora sa rozpráva s vnukom

Dora, 79 rokov:

„Musím byť v pravidelnom pohybe, ak chcem udržať krok s mojimi vnúčatami.“

Jane

Jana, 70 rokov:

„Som rada, že som dala na radu priateľov a otestovala som sa. Zmenilo mi to život k lepšiemu!“

Alice

Alica, 74 rokov:

„Vždy mi záležalo na druhých. Nechcem však byť teraz nikomu na príťaž.“

Helena sa stará o svoje rastliny v záhrade

Helena, 70 rokov:

„Musím myslieť predovšetkým na seba, aby som sa mohla venovať svojim blízkym.“

Sára s rukou v sádre

Sára, 70 rokov:

„Aj v mojom veku sa cítim plná energie a snažím sa viesť aktívny život!“

Pavol stojí pri bicykli

Pavol, 77 rokov:

„Moje kosti sú síce staré, ale v srdci ostávam stále mladý!“