Sara pribeh

Sára, 70 rokov:

„Je až prekvapujúce, ako málo stačí urobiť, aby ste sa cítili nezávislí.“

Čítať celý príbeh

Ako sa to začalo

V období začínajúcej menopauzy mi lekár nasadil hormonálnu substitučnú terapiu. Pretože som do menopauzy prešla pomerne skoro, po štyridsiatke, vôbec som si neuvedomovala, aké zdravotné dôsledky to môže prinášať z dlhodobého hľadiska. Asi po 10 rokoch mi lekár odporučil vyšetrenie na úbytok kostnej hmoty.
Toto vyšetrenie potvrdilo, že mám postmenopauzálnu osteoporózu.

Ako sa mi zmenil život

Reálne mi hrozilo riziko zlomeniny v dôsledku osteoporózy. Táto predstava ma desila, pretože sa musím starať o chorého manžela. Ak by som utrpela zlomeninu, asi by ma to na dlhšiu dobu vyradilo z bežného života. Kto by sa potom staral o manžela? Začala som sa vážne zamýšľať nad tým, čo urobím preto, aby som tomu predišla.
Snažím sa stravovať zdravšie. Kedysi som jedávala málo ovocia a zeleniny. Dnes je ovocie a zelenina pravidelnou súčasťou môjho jedálnička, jem aspoň 5 porcií denne.
Lekár mi odporučil aj dostatok vhodného pohybu. Bola som zvyknutá voziť sa takmer všade autom. Dnes ho využívam minimálne, ak môžem, vždy idem peši alebo na bicykli, či už do obchodu alebo niečo vybaviť. Dala som sa aj na cvičenie podľa odporúčaní na stránke www.krehkekosti.sk.
Samozrejme pravidelne užívam lieky, ktoré mi lekár predpísal na spevnenie kostí. Ich priaznivý účinok už aj pociťujem.

Ako mi to pomohlo

Pamätám si, ako mi moja mama, keď ešte žila, vždy hovorila, že nechce byť nikdy na nikoho odkázaná. Jej zdravotný stav to však nedovoľoval, nedokázala sa o seba postarať sama, potrebovala pomoc iných. V tom čase som tomu nevenovala až takú pozornosť. Dnes viem, ako to myslela. Nerada by som, aby moja osteoporóza zasiahla negatívne do života celej rodiny a nechcela by som raz byť kvôli nej úplne odkázaná na pomoc svojej dcéry. Pocit nezávislosti je pre mňa veľmi dôležitý, chcem sa postarať sama o seba a byť oporou môjmu chorému manželovi. Robím všetko preto, aby som predišla akémukoľvek úrazu a neprivodila si zlomeninu. K aktívnemu životu prispievajú aj moje vnúčatá. Čas strávený s nimi si dnes dokážem naplno užiť.

Ako sa dnes cítim

Malé zmeny, obrovské výsledky
Uvedomujem si, aké mám šťastie, že mi osteoporózu diagnostikovali včas. Včasná diagnostika, liečba a zavedenie preventívnych opatrení drobnými zmenami životného štýlu ovplyvnili môj každodenný život len minimálne. Zopár drobných zmien návykov znamená veľmi veľa pre moje zdravie a zdravie mojich kostí.

Odporúčania pre správnu výživu

Jedzte zdravo, budete zdraví

To, ako sa stravujete alebo nestravujete, môže vplývať na to, ako sa cítite a na celkový zdravotný stav vôbec. Poradíme vám, čo jesť (a akým potravinám sa vyhýbať), aby ste svoje ochorenie dostali pod kontrolu a aká má byť životospráva v rámci prevencie osteoporózy.
Viac informácií
Príbehy pacientov

Čítať viac príbehov

Dora sa rozpráva s vnukom

Dora, 79 rokov:

„Musím byť v pravidelnom pohybe, ak chcem udržať krok s mojimi vnúčatami.“

Jane

Jana, 70 rokov:

„Som rada, že som dala na radu priateľov a otestovala som sa. Zmenilo mi to život k lepšiemu!“

Alice

Alica, 74 rokov:

„Vždy mi záležalo na druhých. Nechcem však byť teraz nikomu na príťaž.“

Helena sa stará o svoje rastliny v záhrade

Helena, 70 rokov:

„Musím myslieť predovšetkým na seba, aby som sa mohla venovať svojim blízkym.“

Sára s rukou v sádre

Sára, 70 rokov:

„Aj v mojom veku sa cítim plná energie a snažím sa viesť aktívny život!“

Pavol stojí pri bicykli

Pavol, 77 rokov:

„Moje kosti sú síce staré, ale v srdci ostávam stále mladý!“