Alkohol a zdravie kosti

Výživový poradca

Konzumácia alkoholu a riziko osteoporózy

Odporúčania

Rôzne druhy alkoholických nápojov
Jednotka alkoholu zodpovedá 10 ml (približne 8 g) čistého etanolu, aktívnej zložky v alkoholických nápojoch. Nadmerná konzumácia alkoholu zvyšuje riziko osteoporózy a následných zlomenín.1-3

Ako alkohol škodí vašim kostiam?

Ak je príjem alkoholu príliš vysoký (2 až 3 poháre vína alebo veľkého piva každý deň), tak žalúdok nedostatočne absorbuje vápnik. Alkohol ovplyvňuje pankreas a absorpciu vápnika a vitamínu D. Alkohol tiež ovplyvňuje pečeň, ktorá je dôležitá pre aktiváciu vitamínu D a vstrebávanie vápnika.
Alkohol tiež negatívne ovplyvňuje hormóny dôležité pre zdravie kostí. Niektoré štúdie naznačujú, že alkohol znižuje hladinu estrogénu, čo môže spôsobiť nepravidelnú menštruáciu. Keď hladina estrogénu klesá, remodelácia kostí sa spomaľuje a vedie to k úbytku kostí. Počas menopauzy dochádza k ubýtku kostnej hmoty prirodzene.
Naopak alkohol zvyšuje hladinu hormónov potenciálne poškodzujúcich kosti, kortizolu a parathormónu. Vysoké hladiny kortizolu pozorované u alkoholikov znižujú tvorbu kostí a zvýšujú rozpad kostí. Chronická konzumácia alkoholu tiež zvyšuje hladinu parathormónu, ktorý uvoľňuje vápnik z kostí.
Nadbytok alkoholu zabíja osteoblasty, bunky tvoriace kosti. Pri nadmernom požívaní alkoholu sa problém znásobí tým, že nedostatok výživy môže viesť k periférnej neuropatii -- poškodeniu nervov rúk a nôh. A chronické užívanie alkoholu môže ovplyvniť rovnováhu, ktorá môže viesť k pádom.

Viac informácií o alkohole

Dva poháre piva

Skryté kalórie

Ak sledujete svoju hmotnosť, nezabúdajte, že alkoholické (aj nealkoholické) nápoje sú plné kalórií, čo rýchlo vedie k nárastu hmotnosti.1

Pohár limonády

Nealkoholické koktaily

Alternatívou k alkoholickým nápojom sú nealkoholické koktaily. Zažijete veľa radosti pri ich príprave a navyše sú lepšie pre vaše zdravie.

Dva poháre vína

Pitie alkoholu v domácom prostredí

Keď si nabudúce nalejete doma pohár vína alebo destilátu, všimnite si veľkosť pohára. Aký je v porovnaní so štandardným pohárikom? Zvyčajne zistíte, že je omnoho väčší.1

Osteoporóza a alkohol

Alkohol negatívne ovplyvňuje zdravie kostí z niekoľkých dôvodov. Po prvé, nadmerný príjem alkoholu narúša rovnováhu vápnika, nevyhnutnú živinu pre zdravie kostí. Rovnováha vápnika môže byť ďalej narušená schopnosťou alkoholu ovplyvňovať tvorbu vitamínu D, vitamínu nevyhnutného pre vstrebávanie vápnika.
Okrem toho, chronické nadmerné pitie môže spôsobiť nedostatok hormónov u mužov a žien. U mužov alkoholikov sa môže tvoriť menej testosterónu, hormónu súvisiaceho s produkciou osteoblastov (bunky, ktoré stimulujú tvorbu kostí). U žien môže chronická expozícia alkoholu vyvolať nepravidelný menštruačný cyklus, faktor redukujúci hladinu estrogénu, zvyšujúci riziko osteoporózy. U alkoholikov môže byť taktiež zvýšená hladina kortizolu. Kortizol je známy znížením tvorby kostí a zvýšením rozpadu kostí.
Kvôli účinkom alkoholu na rovnováhu a chôdzu majú alkoholici tendenciu padať častejšie. Nadmerná spotreba alkoholu je spojená s nárastom rizika zlomeniny, vrátane najzávažnejšej zlomeniny bedrového kĺbu. Zlomeniny stavcov sú tiež častejšie u chronicky ťažkých alkoholikov.

Podrobnejšie

Neodporúčame prestať s konzumáciou alkoholu úplne. Namiesto toho odporúčame piť s mierou. To znamená 17 štandardných nápojov pre mužov a 11 štandardných nápojov pre ženy týždenne, pričom najmenej dva, alebo tri dni do týždňa by mali byť úplne bez alkoholu.1 Nadmerná konzumácia alkoholu nepriaznivo vplýva na mnoho telesných orgánov a orgánových systémov, čomu sa môžete ľahko vyhnúť zmenou návykov.3
Literatúra:
  1. Paula Mee. Eat Well for Bone Health. 2016.
  2. Tucker K.L. a kol., Am J Clin Nutr. 2009;89:1188–96.
  3. http://betterbones.kingston.gov.uk/be-healthy/alcohol-and-bone-health. Získané v júli 2018.

SPÄŤ