Účinky Nasýtených a Nenasýtených Tukov na Osteoporózu | Krehké Kosti

OSTEOPORÓZA
A VÝŽIVA - TUKY

VÝZNAM TUKOV PRE ZDRAVIE KOSTÍ

Tuky sú pre telo najkoncentrovanejším zdrojom energie. Prijímame ich v rastlinnej aj živočíšnej potrave. Nadbytočné kalórie premieňa naše telo na tuk - zlúčeninu glycerolu a mastných kyselín. Tuky sú prospešné pre naše zdravie a nevyhnutné pre správne fungovanie nášho tela. Pokiaľ však ide o zdravie kostí, veľmi záleží na tom, aký druh tuku konzumujeme. Nie je totiž tuk ako tuk.
Burger a hranolky


VIETE, KTORÉ TUKY SÚ PROSPEŠNÉ PRE VAŠE ZDRAVIE A ZDRAVIE VAŠICH KOSTÍ? A KTORÝM DRUHOM BY STE SA MALI RADŠEJ VYHNÚŤ?

Podľa chemického zloženia tuky delíme na:

arrow
Nasýtené tuky pôsobia väčšinou nepriaznivo. Nachádzajú sa najmä v živočíšnom mäse, bravčovej masti, mliečnych a syrových výrobkoch a masle, ale aj v rastlinných potravinách, ako je kokos, kokosový olej, palmový olej a olej z palmových jadier.
Nenasýtené tuky sa nachádzajú predovšetkým v potravinách rastlinného pôvodu, ako sú rastlinné oleje, orechy a semená. Nenasýtené tuky ďalej delíme na polynenasýtené tuky a mononenasýtené tuky:
olivy
mononenasýtené tuky pôsobia priaznivo na naše zdravie - nachádzajú sa vo vysokých koncentráciách v olivách, olivovom oleji, arašidových a repkových olejoch, avokáde, mandliach, lieskových orieškoch a pekanových orechoch, ako aj v tekvicových alebo sezamových semienkach.
zrná a semená
polynenasýtené tuky si telo nedokáže vyrobiť samo, musia sa prijímať stravou, patria sem aj omega-3 mastné kyseliny. Vo vysokých koncentráciách sa nachádzajú v rybách, ale aj vo vajíčkach, slnečnicových, kukuričných, sójových a ľanových olejoch, vlašských orechoch, či v ľanových a konopných semienkach.
Tuky dodávajú energiu nášmu telu a zohrávajú kľúčovú úlohu v celkovom zdraví a zdraví našich kostí. Zároveň sú potrebné pri vstrebávaní a transporte vitamínov A, D, E a K. Tieto vitamíny pracujú synergicky a pomáhajú pri vstrebávaní vápnika a horčíka spolu s reguláciou a kalcifikáciou v kosti. Pokiaľ však ide o stavbu kostí, nie všetky tuky sú rovnako prospešné.

KTORÉ TUKY ÁNO, KTORÉ NIE:

ÁNO
Rybie mäso
Doplňte do jedálnička omega-3 mastné kyseliny (druh polynenasýtených mastných kyselín). Nájdete ich v rybách ako je losos, makrela, tuniak, či sardinky, alebo napríklad v ľanových semenách, vlašských orechoch a ľanovom oleji.
Konzumujte viac omega-9 mastných kyselín (druh mononenasýtených mastných kyselín), ktoré možno nájsť v olivovom, repkovom a arašidovom oleji, v avokáde a orechoch.
Arašidový olej
Olivový olej
Používajte olivový olej na prípravu domácich šalátových dresingov, alebo na dusenie zeleniny pri nízkej teplote.
Jedzte viac orechov a semienok, ako napríklad tekvicové, chia semienka, ľanové, alebo konopné semienka.
Orechy
Mastná ryba
V prípade, že nekonzumujete dostatok mastných rýb, užívajte pravidelne rybí olej, ktorý vám dodá dostatočné množstvo omega-3 mastných kyselín.
Zaraďte avokádo do svojho jedálnička.
Avokádo
NIE
Vyprážané jedlo
Obmedzte alebo vynechajte stužené tuky a určité druhy nasýtených mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú vo vyprážaných jedlách a v polotovaroch.
Obmedzte, alebo vynechajte omega-6 mastné kyseliny (druh polynenasýtených mastných kyselín), ktoré možno nájsť v kukuričnom oleji, saflorovom a slnečnicovom oleji.
Kukuričný olej
Kvalita a množstvo tuku má vplyv na zdravie kostry, ako aj celkové zdravie organizmu. Pravidelná konzumácia mononenasýtených tukov a omega-3 mastných kyselín prospieva kardiovaskulárnemu systému a taktiež má pozitívny vplyv na metabolizmus a schopnosť organizmu bojovať proti zápalom.

NA ZÁVER

Môže byť mätúce, že niektoré druhy tukov sú zdravé, zatiaľ čo iné druhy nie. Vhodné tuky maximalizujú váš metabolizmus, chránia pred srdcovo-cievnymi ochoreniami, pomáhajú v tele distribuovať živiny, ako vápnik a vitamín D a zlepšujú príjem vitamínov rozpustných v tukoch. Oproti tomu nevhodné tuky, napríklad stužené tuky alebo nasýtené mastné kyseliny, majú nepriaznivý dopad na naše zdravie vrátane našich kostí.
Štúdie preukázali, že každý nárast konzumácie nasýtených mastných kyselín o 5 % zvyšuje úmrtnosť o 8 %. Naopak riziko predčasného úmrtia môžeme znížiť o 27 % tým, že nahradíme 5 % kalórií získaných z nasýtených mastných kyselín rovnakým množstvom polynenasýtených mastných kyselín.

To znie ako dobrý dôvod zmeniť typ tukov, ktoré konzumujete, však?