CVIKY PRI OSTEOPORÓZE

CVIKY PRI
OSTEOPORÓZE

CVIČENIE V KAŽDOM VEKU
POMÁHA BOJOVAŤ PROTI OSTEOPORÓZE

Fyzická aktivita sa stáva čoraz viac aktuálnou a dôležitou aj u starších ľudí. Pohyb tvorí podstatnú súčasť primárnej a sekundárnej prevencie rôznych chorôb. Zároveň odďaľuje procesy zodpovedné za rozvoj osteoporózy. Fyzickou aktivitou si môžeme nielen zlepšiť, ale aj predĺžiť život. I keď fyzická aktivita nezastaví starnutie, jednoznačne ho spomalí a prispeje k lepšiemu psychickému zdraviu.
Nedostatočná fyzická aktivita je tiež jedným z dôvodov, prečo hovoríme o osteoporóze ako o civilizačnom ochorení.
Je známe, že telesná záťaž vytvára vhodné podnety na stimuláciu buniek, ktoré kostnú hmotu vytvárajú, a naopak, pri nedostatku vhodnej fyzickej záťaže sú aktívnejšie bunky, ktoré kostnú hmotu odbúravajú.

Tipy na prevenciu osteoporózy

  • Nikdy nepracujte s notebookom na nohách.
  • Keď kráčate, vždy si predstavujte, že máte na hlave knihu. Budete kráčať viac vzpriamene.
  • Nevyhýbajte sa slnku, pretože vďaka nemu prijímate vitamín D, ktorý prospieva vašim kostiam.
  • Prijímajte vápnik, aby ste mali zdravé kosti. Nachádza sa v mlieku, pohánke, hrášku, brokolici, špenáte, keli, tekvici, citrónoch, maku, sardinkách, v mäse z lososa, vaječnom žĺtku, sóji, mandliach, kapuste, orechoch, strukovinách, sezamových a slnečnicových semienkach či ovsených vločkách.
  • Doprajte si kvalitný spánok, odstráňte zo spálne všetky elektronické zariadenia, majte v izbe tmu a, čo je najdôležitejšie, nešetrite na kvalitnom matraci.
  • Striedajte plecia, na ktorých nosíte kabelku, prípadne ju vymeňte za ruksak.
Žena s knihou na hlave.