Osteoporóza a Menopauza | Krehké Kosti

OSTEOPORÓZA
A MENOPAUZA

POSTMENOPAUZÁLNA OSTEOPORÓZA
VZŤAH MEDZI OSTEOPORÓZOU A MENOPAUZOU

Menopauza, alebo klimaktérium, je strata menštruácie po prechode. Ide o prirodzený stav v živote ženy, keď dochádza k útlmu funkcie vaječníkov, v dôsledku čoho sa znižuje tvorba hormónov estrogénu a progesterónu. U väčšiny žien sa fyziologicky vyskytne medzi 45. až 55. rokom života. Priemerný vek poslednej menštruácie je vo veku 50 až 52 rokov, no môže sa objaviť aj skôr alebo neskôr. U žien, ktoré fajčia alebo nikdy nerodili, sa menopauza objavuje asi o rok skôr. Ak menštruácia vymizne pred štyridsiatkou, hovoríme o predčasnej menopauze. Vyskytuje sa u žien najčastejšie v dôsledku autoimunitného ochorenia alebo genetických príčin. Naopak, menštruácia pred šesťdesiatkou môže signalizovať hormonálnu nerovnováhu, čo treba vyšetriť. Okrem toho sa zvyšuje riziko rakoviny prsníka, takže lekári zvyknú nemiznúcu menštruáciu ukončiť pomocou hormónov.

MENOPAUZA A ZMENY V ŽENSKOM TELE

ZMENY HLADINY ESTROGÉNOV

  • deficit estrogénov
  • hladina estrogénov
Zmena hladiny estrogénu u žien.

S menopauzou dochádza v organizme žien k viacerým zmenám a fungovanie ženského tela sa významne mení. Vaječníky postupne znižujú produkciu hormónov – najmä estrogénov a progesterónu. Keď hladina estrogénov klesne pod kritickú hranicu (asi 50 mikrogramov za 24 hodín), menštruačné krvácanie sa skončí. Počas tejto doby sa narúša hormonálna rovnováha, ktorá je u mnohých žien sprevádzaná nespavosťou a návalmi tepla.
Jedným z dlhodobých prejavov menopauzy je osteoporóza. Až do klimaktéria sú ženské kosti pod výraznou ochranou tzv. ženských hormónov (estrogénov a progesterónu).

PRIAZNIVÉ ÚČINKY ESTROGÉNOV
NA METABOLIZMUS KOSTÍ:

Molekulárna štruktúra estrogénu.
  • spomaľujú funkciu osteoklastov (buniek, ktoré odbúravajú kosť),
  • podporujú vstrebávanie vápnika cez gastrointestinálny trakt (vápnik je nevyhnutný minerál, ktorý je potrebný na prevenciu a potlačenie osteoporózy),
  • podporujú a uvoľňujú kalcitonín, ktorý má tiež utlmujúci účinok na osteoklasty,
  • zvyšujú prietok krvi do kostí,
  • zlepšujú funkcie centrálneho nervového systému, ako napríklad koordináciu pohybov, ktoré môžu zabrániť pádom.

ZVÝŠENÉ RIZIKO REDNUTIA KOSTÍ

S poklesom produkcie estrogénov začínajú kosti rednúť. Po menopauze dochádza k významne rýchlejšiemu odbúravaniu kostnej hmoty, až o 20 %. Rednutie kostí znamená zvýšené riziko výskytu zlomenín, ku ktorým najčastejšie dochádza v krčku stehennej kosti, v stavcoch chrbtice a v zápästí.
U žien s predčasnou menopauzou, t. j. pred 40. rokom života, sú účinky na stav kostí a následky postmenopauzáInej osteoporózy oveľa závažnejšie.

U žien po menopauze docháza v dôsledku osteoporózy najčastejšie k zlomeninám zápästia či krčka stehnovej kosti. Zlomeniny môžu vzniknúť neočakávane, pri bežných činnostiach (napr. polievanie záhrady, zdvihnutie krhly plnej vody, bežné pošmyknutie, pády z malej výšky...)

KAŽDÁ TRETIA ŽENA
SA STRETNE S OSTEOPORÓZOU

Čo sa týka počtu žien, ktoré osteoporóza postihuje, nejde o zanedbateľné číslo. Trápi prakticky každú tretiu ženu po menopauze.