Rozhovor s Oľgou Belešovou | Osteopénia a zdravie | Krehké Kosti

Rozhovor s Oľgou Belešovou:
Osteopénia a moje zdravie

Oľga Belešová: Známa slovenská divadelná, televízna, rozhlasová a dabingová herečka.

Oľga Belešová je známa z mnohých divadelných aj televíznych projektov. Nám porozprávala, ako sa stará o svoje zdravie, ale aj ako prehodnotila svoj život po päťdesiatke.

Ako ste prišli na to, že trpíte osteopéniou a ako to ovplyvnilo Váš každodenný život?

Pravidelne chodím každé dva roky na preventívnu prehliadku, ku gynekológovi každý rok, vrátane mamografie a sonografie prsníkov. A práve gynekológ ma poslal na denzitometriu – bezbolestné vyšetrenie, a to mi potvrdilo tzv. rednutie kostí v štádiu osteopénie. Hneď som začala pátrať po odborných informáciách a dala som na odporúčania lekára. Užívam vitamíny D a K2 a lekárka mi predpisuje vápnik. A prekonávam samu seba a nútim sa do pohybu – rýchla chôdza, cviky pre zdravú chrbticu, bicyklovanie, plávanie.

Z vašich komediálnych výstupov je zrejmé, že sa aktívne zaujímate o zdravie.
Čo tomu predchádzalo?

Milujem svoj život a čím som staršia, presviedčam sa o tom, že jeho kvalitu mám do obrovskej miery vo svojich rukách. V tom, ako myslím, s kým sa stretávam, čomu a komu sa venujem. A potom v tom, čo jem, či sa hýbem. Nefajčím, pijem pohár piva či vína asi tak raz za mesiac, spávať chodím zásadne pred polnocou, mám prácu, ktorá ma baví a aj zabáva. Užívam odporúčané medikamenty a hýbem sa, aby som tú osteopéniu nezanedbala a mohla takto kvalitne žiť a pracovať aspoň do stovky. Genetika a vlastná pevná vôľa nech mi v tom pomáha!

Je o Vás známe, že ste sa starali (staráte) o svojich rodičov, a že sa pripravujete na zrelý vek. Čo by ste odporučili Vašim rovesníčkam?

Mať dobrých rodičov je pre človeka jedno obrovské šťastie. Mne bolo dopriate. To, že sa o nich postarám, je pre mňa také prirodzené, ako keď dýcham. Aj vďaka skúsenosti s rodičmi viem, že starnutie je prirodzený proces, ktorý sa začína dňom nášho narodenia a je rozumné prijať tento fakt. Ja som po päťdesiatke vedome spomalila tempo, vytriedila som aktivity aj priateľstvá.
Každý deň vnímam naplno, som intenzívne s rodinou a bežné veci preciťujem dôkladnejšie. Viac si obzerám kvety, stromy, v noci nebo, radujem sa zo všednosti. A nepreceňujem svoje sily, nakladám si na svoje plecia iba toľko, koľko dokážem sama zvládnuť. Tak ma to naučili rodičia.

Oľga Belešová: Známa slovenská divadelná, televízna, rozhlasová a dabingová herečka.
Oľga BelešováZnáma slovenská divadelná, televízna, rozhlasová a dabingová herečka, autorka mnohých originálnych predstavení, ako aj moderátorka. V RTVS moderuje reláciu pre seniorov s názvom Generácia – zlaté roky života.