Alica - príbeh pacientky s osteoporózou | Krehké Kosti

Príbeh PACIENTKY s osteoporózou:
Alica, 74 rokov

Alica - pacientka s osteoporózou, relaxuje v bazéne.

AKO SA TO ZAČALO


Pred rokmi ma dcéra prehovorila, aby som sa s lekárom porozprávala o možných nežiaducich účinkoch kortikoidov, ktoré dlhodobo užívam, pretože mám reumatoidnú artritídu.
Dlhodobé užívanie kortikoidov je jedným z rizikových faktorov osteoporózy. Preto som lekára požiadala, aby vyhodnotil test, ktorý som si urobila doma a zároveň o denzitometrické vyšetrenie, ktoré by mohlo potvrdiť alebo vyvrátiť moje obavy z možnej diagnózy.

AKO SA MI ZMENIL ŽIVOT


Osteoporóza sa u mňa potvrdila, tak som začala s liečbou. Stále som však mala pocit, že potrebné lieky nestačia a mala by som pre svoje zdravie urobiť viac.
Dcéra na mňa naliehala, že sa musím začať stravovať zdravšie a dopriať si dostatok pohybu. Tiež mi poradila, čo všetko sa mám spýtať lekára počas ďalšej pravidelnej kontroly.
Dnes chodím každý týždeň plávať, pretože plávanie zvyšuje svalovú hmotu a zlepšuje svalovú koordináciu. Po plávaní si doprajem saunu.
Na kratšie vzdialenosti, napríklad na menšie nákupy, chodím radšej peši ako autom. Upravila som si aj stravu, dnes jem zdravšie.

AKO MI TO POMOHLO


Možno to bude znieť čudne, ale to, že mi diagnostikovali osteoporózu, mi vlastne pomohlo. Začala som sa konečne o seba viac starať a život si viac užívam.
Pokračujem v liečbe, užívam špeciálne lieky spolu s vitamínmi, hýbem sa, pravidelne cvičím, snažím sa stravovať zdravo.

AKO SA DNES CÍTIM


Čo viac by som mohla urobiť pre svoje zdravie? Na jednej strane cítim, že mám ochorenie pod kontrolou, nakoľko si uvedomujem všetky riziká s ním súvisiace. Na druhej strane sú tu však isté obavy z toho, čo by sa stalo, ak by som spadla alebo mala iný úraz a niečo si zlomila. Nerada by som bola odkázaná na pomoc iných.Alica - pacientka s osteoporózou, relaxuje v bazéne.