Dora - príbeh pacientky s osteoporózou| Krehké Kosti

Príbeh pacientky s osteoporózou:
Dora, 79 rokov

Dora - pacientka s osteoporózou, sa rozpráva s vnukom.

AKO SA TO ZAČALO


Žijeme veľmi rýchly a hektický život. Vždy si však treba nájsť čas a urobiť niečo pre svoje zdravie. Ja sa snažím pravidelne absolvovať lekárske prehliadky, pretože čím skôr sa zachytí nejaké ochorenie, tým vyššia je nádej na úplné vyliečenie. Pred rokmi ma zmohla náhla bolesť chrbta. Ak moje vnúčatá niečo zaujíma, informácie hľadajú automaticky na internete. Tak som sadla za počítač aj ja. Všetky zistenia nasvedčovali tomu, že moja bolesť chrbta by mohla súvisieť so zlomeným stavcom. Urýchlene som navštívila lekára.
Röntgen naozaj potvrdil zlomeninu stavca. Následne som absolvovala denzitometriu, ktorá odhalila osteoporózu.

AKO SA MI ZMENIL ŽIVOT


K lekárskym výsledkom som bola dosť skeptická. Veď kto by veril, že ho bolí chrbát kvôli zlomenému stavcu? Cítila som sa bezmocná a smutná. Nedokázala som si ani predstaviť, ako táto situácia ovplyvní celú moju rodinu. Budem im kvôli chorobe na príťaž? Budem sa môcť naplno venovať vnúčatám? Dokážem sa s touto záťažou vyrovnať? Nestane sa zo mňa zraniteľná, zhrbená starenka, ktorá si neustále musí dávať pozor pri chôdzi, aby nespadla?
Akokoľvek to bolo pre mňa ťažké, rozhodla som sa uchopiť situáciu pevne do svojich rúk a bola som odhodlaná čeliť naplno následkom mojej choroby.
Začala som o seba viac dbať. Lekár navrhol liečebný postup a ja poctivo dodržiavam jeho pokyny. Denne jem päťkrát ovocie a zeleninu, užívam vitamíny a každú nedeľu sa teším na dlhé prechádzky s mojimi priateľmi. Chôdza a intenzívne prechádzky sú pre mňa vhodným prostriedkom, aby mi zosilneli kosti.

AKO MI TO POMOHLO


Nebolo treba veľa, stačilo zmeniť niektoré svoje návyky, upraviť životosprávu a dnes vediem aktívny život, ktorý prospieva môjmu zdraviu.

AKO SA DNES CÍTIM


Som vyrovnaná a šťastná, lekár ma pochválil a vyjadril svoje presvedčenie, že ak budem takto pokračovať, ešte dlho udržím krok so svojimi vnúčatami, ktoré pre mňa veľa znamenajú.

Dora - pacientka s osteoporózou, sa rozpráva s vnukom.