Andrea - Príbeh Pacientky s Osteoporózou | Krehké Kosti

Andrea, 72 rokov:
“Keď mi lekár odporučil viac pohybu, rozhodla som sa, že si zaobstarám psa a budem s ním chodiť na prechádzky.”
Čítať celý príbeh

Ako sa to začalo
Začalo sa to dosť nepochopiteľne. Chcela som položiť ťažký hrniec na sporák, no v tom som pocítila neznesiteľnú bolesť v chrbte.
Skončila som s kompresívnou zlomeninou stavca. Na základe rtg snímky ma rádiológ odporučil na denzitometrické vyšetrenie hustoty kostí. Zistilo sa, že k zlomenine stavca došlo v dôsledku osteoporózy.
Ako sa mi zmenil život
Zistenie, že mám osteoporózu ma úplne zmohlo. Predstavy o živote, ktorý aj vo vyššom veku prežijem bez vážnejších zdravotných problémov sa mi rozplynuli, na svoju budúcnosť som hľadela dosť pesimisticky. Bola som si vedomá toho, že sa musím začať hýbať a vyvíjať viac fyzickej aktivity, ale nevedela som kde začať.
Lekár mi naordinoval dostatok pohybu. Podľa jeho názoru je pre mňa vhodná najmä chôdza. Tak mi napadlo, že by som si konečne mohla domov zaobstarať psa, po ktorom som už dávno túžila. Nie však môj manžel. Nakoniec sme sa predsa dohodli, že si adoptujeme Maxa, starého psa z miestneho útulku. Najlepšia vec, ktorú som mohla urobiť, pretože Max je ako energetická guľa! Nedovolí mi klesať na duchu. Keď som s ním, je mi veselšie a hlavne sa hýbem. On je tým dôvodom, prečo teraz chodím často na prechádzky.
Na odporučenie lekára užívam lieky a doplnky výživy s obsahom vápnika, ktoré mi pomáhajú spevňovať moje kosti.
Ako mi to pomohlo
S osteoporózou mi pomáha vysporiadať sa môj pes Max, s ktorým chodíme každý deň na prechádzky. Hoci to šlo zo začiatku ťažšie, dnes mi nerobia problém ani dlhšie prechádzky. Mám dostatok pohybu, chôdza mi vážne pomáha a cítim sa omnoho lepšie. Dokonca som vďaka Maxovi našla v sebe motiváciu a prestala som fajčiť!

Ako sa dnes cítim
Presvedčila som sa, že všetko zlé je na niečo dobré. Hoci som pri banálnej činnosti utrpela zlomeninu, pomohla mi odhaliť diagnózu skôr, ako by napáchala ešte väčšie “zlo”.
Predovšetkým som si uvedomila, že sa musím o seba lepšie starať. Vďaka Maxovi sa udržiavam v pravidelnom pohybe. On je tou najlepšou motiváciou a nevadí mi chodiť s ním von ani v prípade nepriaznivého počasia. Som šťastná, že aj Max našiel nový domov.

Sprievodca cvičeniami

Pravidelnou fyzickou aktivitou k pocitu nezávislosti

Pohyb pomáha. Existuje 101 spôsobov ako sa udržať v pravidelnom pohybe. Nájdite si to správne cvičenie, ktoré vám bude najviac vyhovovať.
Hýbte sa!
Príbehy pacientov

Prečítajte si viac príbehov

Helen

Helena, 70 rokov:

“Musím myslieť predovšetkým na seba, aby som sa mohla venovať svojim blízkym.”

Sarah

Sára, 70 rokov:

“Aj v mojom veku sa cítim plná energie a snažím sa viesť aktívny život!”

Paul

Pavol, 77 rokov:

“Moje kosti sú síce staré, ale v srdci ostávam stále mladý!”

Doris

Dora, 79 rokov:

“Musím byť v pravidelnom pohybe, ak chcem udržať krok s mojimi vnúčatami.”

Jane

Jana, 70 rokov:

“Som rada, že som dala na radu priateľov a otestovala som sa. Zmenilo mi to život k lepšiemu!”

Alice

Alica, 74 rokov:

“Vždy mi záležalo na druhých. Nechcem však byť teraz nikomu na príťaž.”