Poviete si, osteoporóza je choroba vyššieho veku a mňa sa ešte netýka. Mýlite sa. Ako žijete teraz, prejaví sa na vašom zdraví v starobe. Rapídny nárast tohto ochorenia ho dostáva na nežiaduci piedestál epidémie tretieho tisícročia. A okrem starnutia populácie je príčinou predovšetkým nesprávny životný štýl.
PRÍČINY A PRÍZNAKY
Presná príčina vzniku primárneho ochorenia nie je známa. Najčastejšie bývajú postihnutí starší ľudia a ženy po menopauze. Pri senilnej osteoporóze sa stráca vitalita organizmu a ubúda novotvorba kostného tkaniva. U žien po menopauze môže ochorenie vyvolať pokles hladiny ženských hormónov – estrogénov.
Dôležitú rolu tu zohráva aj genetika. No osteoporóza býva aj sekundárna, teda vzniká ako následok iného ochorenia alebo užívania niektorých liekov. Zákernosť choroby spočíva v tom, že pacienta spočiatku nič nebolí. Ochorenie sa zvyčajne prejaví až v následkoch, v zlomenine, a to bez výraznej traumatickej príhody.
MEDIKAMENTÓZNA LIEČBA
Keď už je osteoporóza diagnostikovaná na základe laboratórnych vyšetrení krvi a moču, RTG snímok a denzitometrie, dôležité je odhaliť, či ide o primárne ochorenie, alebo sekundárne, pretože podľa toho sa následne navrhuje terapia. Liečenie primárnej osteoporózy spočíva v podávaní liekov, ktoré zabraňujú odbúravaniu kostnej hmoty, alebo naopak, podporujú vznik nového tkaniva. Veľmi významnými pomocníkmi v boji s osteoporózou sú vápnik a vitamín D. Pri sekundárnej osteoporóze treba predovšetkým vyliečiť pôvodné ochorenie, ktoré ju vyvoláva.
PREVENCIA POČAS CELÉHO ŽIVOTA
Už mladý človek by mal v období rastu „nabrať“ čo najviac kostnej hmoty. Účinná je správna výživa, bohatá na vápnik a vitamín D a systematický pohyb. Aj v ďalšej fáze života môžete vznik ochorenia ovplyvniť zdravým stravovaním a pravidelným cvičením. A čím treba obohatiť jedálniček? Okrem mlieka a mliečnych výrobkov jedzte veľa čerstvej zeleniny, celozrnné výrobky, ryby, orechy a tiež mak, ktorý je vynikajúcim zdrojom vápnika. Zaraďte si do denného programu primerané cvičenie a pohyb, napríklad na blahodarne pôsobiacom slniečku. Po 40. roku života si pravidelne merajte svoju telesnú výšku, aspoň raz ročne, lebo významná strata výšky po štyridsiatke (viac ako 3 cm) je významným rizikovým faktorom osteoporózy.