Jana - príbeh pacientky s osteoporózou | Krehké Kosti

Príbeh pacientky s osteoporózou:
Jana, 70 rokov

Cvičiaci pacienti s osteoporózou.

AKO SA TO ZAČALO


Vždy ma zaujímala genéza mojich príbuzných, zvlášť ich zdravotné problémy. Keď som sa dočítala, že veľkú úlohu v rozvoji osteoporózy zohráva genetika, začala som pátrať ešte dôkladnejšie.
Problematika osteoporózy mi nikdy nebola ľahostajná. Mojej mame diagnostikovali osteoporózu, keď mala 60 rokov a babička z otcovej strany mala zase tzv. vdovský hrb, deformovanú hrudnú chrbticu, kvôli ktorej sa výrazne hrbila.
Preto som vždy bola na pozore pred týmto ochorením. Napriek reálnej hrozbe som však dúfala, že osteoporózou nebudem raz trpieť aj ja. Pri jednej bežnej preventívnej prehliadke mi môj lekár odporučil vyšetrenie u osteológa a denzitometriu – vyšetrenie na úbytok kostnej hmoty.
Samotné meranie hustoty kostí je nenáročné, trvá niekoľko minút. Je to neinvazívne vyšetrenie, úplne bezbolestné, len pri ňom ležíte. Výsledky máte rýchlo k dispozícii.

AKO SA MI ZMENIL ŽIVOT


Keď mi lekár oznámil, že mám osteoporózu, zostala som dosť zaskočená. Začala som rozmýšľať nad tým, ako táto choroba zasiahne do môjho života, čo všetko sa zmení.
Priznám sa, nikdy som neviedla obzvlášť zdravý štýl života, nemala som na to dostatočnú motiváciu. Nebavilo ma variť si sama pre seba, dávala som prednosť polotovarom, s prípravou ktorých nie sú starosti. Všade som sa vozila autom aj za cenu toho, že nájsť parkovacie miesto mi niekedy zabralo viac času, ako keby som išla peši.
Okrem liekov mi lekár odporučil aj výrazne zmeniť životosprávu. Musela som zmeniť stravovacie návyky, začala som jesť veľa ovocia a zeleniny, užívam doplnky výživy s obsahom vitamínu D a vápnika, aby som tak mala zabezpečený dostatočný príjem látok potrebných na výživu kostí. Fyzickej aktivite som nikdy nejako zvlášť neholdovala. Musela som sa však začať viac hýbať, teraz pravidelne cvičím a nie je to také hrozné, ako som sa vždy obávala. Venujem sa cvičeniu Tai Chi, pod vedením skúseného inštruktora navštevujem kurzy každý týždeň. Až som prekvapená, ako ma to baví. Zopár vhodných cvikov som si našla aj na stránke www.krehkekosti.sk.
Celej mojej rodine som odporučila urobiť si test, aby zistili, či aj u nich je riziko rozvoja osteoporózy.

AKO MI TO POMOHLO


Stravujem sa zdravšie, snažím sa, aby moja strava bola vyvážená. Dokonca som viac spoločenská, pozývam si priateľov domov a varím pre nich veľa zdravého jedla. Zvyšné jedlo odložím do mrazničky a tak mám čo jesť aj keď som doma sama.

AKO SA DNES CÍTIM


Po tom, ako mi bola diagnostikovaná osteoporóza, som musela radikálne zmeniť životný štýl, prekonala som svoju pohodlnosť, vďaka čomu sa dnes cítim oveľa zdravšie.

Jana – pacientka s osteoporózou, pri cvičení.