Mária - príbeh pacientky s osteoporózou | Krehké Kosti

Príbeh pacientky s osteoporózou:
Mária, 70 rokov

Mária - pacientka s osteoporózou, si vychutnáva šálku čaju.

AKO SA TO ZAČALO


Bola som na pravidelnej prehliadke u môjho lekára. Zistil, že moja telesná výška klesla o 5 cm. Nemohla som tomu uveriť.
Pravdou je, že v posledných rokoch ma pobolieval chrbát. Nezvyknem sa však sťažovať. Sama sebe som sa zdala nižšia. V kuchyni som už nedosiahla na najvyššiu poličku. Kedysi mi to nerobilo problém.
Lekár vyslovil podozrenie na osteoporózu. Aby si overil svoje podozrenie, poslal ma na röntgenologické vyšetrenie, denzitometriu a nutné boli samozrejme aj laboratórne vyšetrenia. Rtg snímok potvrdil dávnejšiu zlomeninu stavca, ktorá bola s najväčšou pravdepodobnosťou príčinou mojich bolestí chrbta a denzitometria len potvrdila diagnózu – osteoporóza.

AKO SA MI ZMENIL ŽIVOT


Nepopieram, diagnózou som bola zaskočená. Ale donútilo ma to zamyslieť sa nad doterajším spôsobom života a musím priznať, že som svoje zdravie dosť zanedbávala.
Začala som s liečbou a dôsledne som dodržiavala pokyny lekára. Do svojho jedálnička som zaradila viac ovocia a zeleniny, stravu som musela doplniť o prípravky s obsahom vápnika a vitamínu D. Začala som cvičiť, mnohé vhodné cviky som našla na webovej stránke www.krehkekosti.sk. Neuveriteľné, ale dala som sa aj na cvičenie s činkami!
V domácnosti som si zvykla používať dvojitý rebrík, aby som dosiahla aj na najvyššie regály a police.

AKO MI TO POMOHLO


Som odhodlaná byť fyzicky viac aktívnejšia, pretože mi to dáva pocit nezávislosti. To je to najmenej, čo môžem urobiť pre svoje zdravie, najmä ak viem, že mi hrozia aj zlomeniny kostí v dôsledku mojej diagnózy.

AKO SA DNES CÍTIM


Nebudem klamať, chrbát ma bolí stále, ale intenzita bolesti je omnoho menšia ako kedysi.
Osvojila som si správne pohybové návyky a pravidelne posilňujem chrbtové svalstvo. Viem, že je to nevyhnutné, ak chcem predísť osteoporotickej zlomenine stavcov, ktorá mi hrozí.

Mária - pacientka s osteoporózou si vychutáva dezert.