Pavol - príbeh pacienta s osteoporózou | Krehké Kosti

Príbeh pacienta s osteoporózou:
Pavol, 72 rokov

Pavol - pacient s osteoporózou, stojí pri bicykli.

AKO SA TO ZAČALO


U mňa sa to začalo pádom z bicykla. Zdanlivo nič vážne, neškodné, no v nemocnici zistili, že mám zlomené zápästie. Rok na to som skončil so zlomeninou členka po nešťastnom páde z menšej výšky na rebríku. Po absolvovaní röntgenu ma rádiológ poslal aj na denzitometriu, aby mi zmerali hustotu kostí. Výsledok bol jednoznačný: diagnostikovali mi osteoporózu.
Nepatrím medzi typicky rizikových pacientov so sklonom k rozvoju osteoporózy. Nefajčím, alkohol konzumujem s mierou, u nás v rodine sa nikdy nevyskytla osteoporóza a som predsa muž.
Myslel som si, že osteoporóza je ochorenie, ktoré sa týka iba žien vo vyššom veku. Ale nie je tomu tak. V skutočnosti postihuje asi každú tretiu ženu a ohrozený je aj každý piaty muž vo veku nad 70 rokov.

AKO SA MI ZMENIL ŽIVOT


Aj keď ste už dôchodca a máte osteoporózu, netreba klesať na duchu. Predsavzal som si, že budem opatrnejší a budem sa vyhýbať akémukoľvek, aj malému úrazu, aby som tak predišiel riziku ďalšej zlomeniny.
Svoj starý pretekársky bicykel som vymenil za nový, aby som mohol spolu s priateľmi podnikať množstvo relaxačných výletov na bicykli. Začal som cvičiť podľa odporúčaní na stránke www.krehkekosti.sk.
Ešte pred návštevou lekára som si naštudoval, aké sú možnosti liečby. Na stránke www.krehkekosti.sk som našiel užitočné rady, čo sa treba lekára spýtať. Lekár ma upozornil, že v mojom prípade bude liečba dlhodobá, ale ak ju budem dodržiavať, úspešne dokážem zabrániť alebo oddialiť vznik ďalšej zlomeniny.

AKO MI TO POMOHLO


Odkedy mi lekári diagnostikovali osteoporózu, už neprepínam svoje sily, viac si uvedomujem svoje limity, som opatrnejší, ale nebráni mi to v tom, aby som pokračoval vo svojich aktivitách. Stále robím to, čo ma baví.

AKO SA DNES CÍTIM


Trávim čas so svojimi starými priateľmi a teším sa z toho, že mám aj veľa nových. Užívam si život so všetkým, čo prináša. Dávam na seba väčší pozor, aby som sa vyhol akémukoľvek ďalšiemu pádu a som obozretnejší vo všetkom, čo robím.

Pavol - pacient s osteoporózou, stojí pri bicykli.