Sára - príbeh pacientky s osteoporózou | Krehké Kosti

Príbeh pacientky s osteoporózou:
Sára, 70 rokov

Pacientka Sára s osteoporotickou zlomeninou a rukou v sádre.

AKO SA TO ZAČALO


V období začínajúcej menopauzy mi lekár nasadil hormonálnu substitučnú terapiu, pretože som do menopauzy prešla pomerne skoro, po štyridsiatke. Vôbec som si neuvedomovala, aké zdravotné dôsledky to môže prinášať z dlhodobého hľadiska. Asi po 10 rokoch mi lekár odporučil vyšetrenie na úbytok kostnej hmoty.
Toto vyšetrenie potvrdilo, že mám postmenopauzálnu osteoporózu.

AKO SA MI ZMENIL ŽIVOT


Reálne mi hrozilo riziko zlomeniny v dôsledku osteoporózy. Táto predstava ma desila, pretože sa musím starať o chorého manžela. Ak by som utrpela zlomeninu, asi by ma to na dlhšiu dobu vyradilo z bežného života. Kto by sa potom staral o manžela? Začala som sa vážne zamýšľať nad tým, čo urobím preto, aby som tomu predišla.
Snažím sa stravovať zdravšie. Kedysi som jedávala málo ovocia a zeleniny. Dnes je ovocie a zelenina pravidelnou súčasťou môjho jedálnička, jem aspoň 5 porcií denne.
Lekár mi odporučil aj dostatok vhodného pohybu. Bola som zvyknutá voziť sa takmer všade autom. Dnes ho využívam minimálne, ak môžem, vždy idem peši alebo na bicykli, či už do obchodu alebo niečo vybaviť. Dala som sa aj na cvičenie podľa odporúčaní na stránke www.krehkekosti.sk.
Samozrejme pravidelne užívam lieky, ktoré mi lekár predpísal na spevnenie kostí. Ich priaznivý účinok už aj pociťujem.

AKO MI TO POMOHLO


Pamätám si, ako mi moja mama, keď ešte žila, vždy hovorila, že nechce byť nikdy na nikoho odkázaná. Jej zdravotný stav to však nedovoľoval, nedokázala sa o seba postarať sama, potrebovala pomoc iných. V tom čase som tomu nevenovala až takú pozornosť.
Dnes viem, ako to myslela. Nerada by som, aby moja osteoporóza zasiahla negatívne do života celej rodiny a nechcela by som raz byť kvôli nej úplne odkázaná na pomoc svojej dcéry. Pocit nezávislosti je pre mňa veľmi dôležitý, chcem sa postarať sama o seba a byť oporou môjmu chorému manželovi. Robím všetko preto, aby som predišla akémukoľvek úrazu a neprivodila si zlomeninu. K aktívnemu životu prispievajú aj moje vnúčatá. Čas strávený s nimi si dnes dokážem naplno užiť.

AKO SA DNES CÍTIM


Malé zmeny, obrovské výsledky. Uvedomujem si, aké mám šťastie, že mi osteoporózu diagnostikovali včas. Včasná diagnostika, liečba a zavedenie preventívnych opatrení drobnými zmenami životného štýlu ovplyvnili môj každodenný život len minimálne. Zopár drobných zmien návykov znamená veľmi veľa pre moje zdravie a zdravie mojich kostí.

Pacientka Sára s osteoporotickou zlomenou a rukou v sádre.